CM 2018 – Programul complet al meciurilor. Partida de deschidere, Rusia – Arabia Saudită

334
FIFA World Cup 2018

Astăzi începe cea de-a 21-a ediție a Camponatului Mondial de Fotbal. Țara gazdă este Rusia

Toate cele 64 de partide de fotbal vor fi transmise de TVR.

Informații detaliate despre orașele care găzduiesc meciurile și țările participante găsiți AICI.

Grupa A
Rusia
Arabia Saudită
Egipt
Uruguay

Grupa E
Brazilia
Elveţia
Costa Rica
Serbia

Grupa B
Portugalia
Spania
Maroc
Iran

Grupa F
Germania
Mexic
Suedia
Coreea de Sud

Grupa C
Franţa
Australia
Peru
Danemarca

Grupa G
Belgia
Panama
Tunisia
Anglia

Grupa D
Argentina
Islanda
Croaţia
Nigeria

Grupa H
Polonia
Senegal
Columbia
Japonia

 

Ce noutăți vor fi la CM 2018

A PATRA SCHIMBARE
Pe bancă vor putea lua loc toţi jucătorii care nu sunt titulari. Altfel spus, fiecare selecţioner va beneficia de 12 rezerve. Iar în fazele KO, dacă scorul la finalul timpului regulamentar e egal și se joacă prelungiri, ei pot apela la o a 4-a schimbare, a scris gsp.

PROBA VIDEO
După ce-a introdus la CM 2014 tehnologia de linia porţii, FIFA mai face un pas înainte: VARul. Cazurile în care se va apela la asistenţa video sunt validarea sau nu a unui gol și evaluarea ofsaidurilor, acordarea sau nu a unui cartonaș roșu, analizarea unei acţiuni ce poate determina acordarea unui penalty, corectarea unei erori de identificare a unui jucător sancţionat Totul va fi transparent. Reluările și analizele grafice vor putea fi văzute pe tabelele de marcaj, iar informaţiile relevante ce reies din discuţiile arbitru-asistenţi-asistenţi video vor fi transmise mai departe comentatorilor TV și reporterilor radio pentru a lămuri publicul.

În “Video Operations Room”, la Moscova, în afara asistentului video, se vor afla un arbitru și un asistent, ultimul special pentru analizarea ofsaid-urilor. Acest trio va fi sprijinit de un așa-numit “Support”. Un oficial care urmărește meciul la TV și poate interveni, potrivit gsp.

COMUNICAREA ÎN CASCĂ
Potrivit noilor reglementări, “în zona tehnică pot fi folosite mici aparate electronice de comunicaţie, cu condiţia de a fi utilizate în scopuri tactice sau în beneficiul jucătorilor”.

Programul complet al meciurilor

Grupa A:
14 iunie, ora 18:00 Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 15:00 Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 21:00 Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 18:00 Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 17:00 Uruguay – Rusia (Samara)
25 iunie, ora 17:00 Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

Grupa B:
15 iunie, ora 18:00 Maroc – Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 21:00 Portugalia – Spania (Soci)
20 iunie, ora 15:00 Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 21:00 Iran – Spania (Kazan)
25 iunie, ora 21:00 Spania – Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 21:00 Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C:
16 iunie, ora 13:00 Franța – Australia (Kazan)
16 iunie, ora 19:00 Peru – Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 15:00 Franța – Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 18:00 Danemarca – Australia (Samara)
26 iunie, ora 17:00 Danemarca – Franța (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 17:00 Australia – Peru (Soci)

Grupa D:
16 iunie, ora 16:00 Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 22:00 Croația – Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 21:00 Argentina – Croația (Novgorod)
22 iunie, ora 18:00 Nigeria – Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 21:00 Islanda – Croația (Rostov)
26 iunie, ora 21:00 Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:
17 iunie, ora 15:00 Costa Rica – Serbia (Samara)
17 iunie, ora 21:00 Brazilia – Elveția (Rostov)
22 iunie, ora 15:00 Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 21:00 Serbia – Elveția (Kalinigrad)
27 iunie, ora 21:00 Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 21:00 Elveția – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:
17 iunie, ora 18:00 Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 15:00 Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 18:00 Germania – Suedia (Soci)
23 iunie, ora 21:00 Coreea de Sud – Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 17:00 Mexic – Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 17:00 Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G:
18 iunie, ora 18:00 Belgia – Panama (Soci)
18 iunie, ora 21:00 Tunisia – Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 15:00 Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 15:00 Anglia – Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 21:00 Anglia – Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 21:00 Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H:
19 iunie, ora 15:00 Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 18:00 Columbia – Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 18:00 Japonia – Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 21:00 Polonia – Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 17:00 Senegal – Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 17:00 Japonia – Polonia (Samara)

Optimi de finală 
30 iunie, ora 17:00 – locul 1 grupa C – locul 2 grupa D (Kazan)
30 iunie, ora 21:00 – locul 1 grupa A – locul 2 grupa B (Soci)
1 iulie, ora 17:00 – locul 1 grupa B – locul 2 grupa A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 21:00 – locul 1 grupa D – locul 2 grupa C (Novgorod)
2 iulie, ora 17:00 – locul 1 grupa E – locul 2 grupa F (Samara)
2 iulie, ora 21:00 – locul 1 grupa G – locul 2 grupa H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 17:00 – locul 1 grupa F – locul 2 grupa E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 21:00 – locul 1 grupa H – locul 2 grupa G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală 
6 iulie, ora 17:00 – câştigătoarea meciului 1 din optimi – câştigătoarea meciului 2 din optimi (Novgorod)
6 iulie, ora 21:00 – câştigătoarea meciului 6 din optimi – câştigătoarea meciului 5 din optimi (Kazan)
7 iulie, ora 17:00 – câştigătoarea meciului 8 din optimi – câştigătoarea meciului 7 din optimi (Samara)
7 iulie, ora 21:00 – câştigătoarea meciului 3 din optimi – câştigătoarea meciului 4 din optimi (Soci)

Semifinale 
10 iulie, ora 21:00 – câştigătoarea meciului 2 din sferturi – câştigătoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 21:00 – câştigătoarea meciului 4 din sferturi – câştigătoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki)

Finala mică
14 iulie, ora 17:00 – echipa învinsă în semifinala 1 – echipa învinsă în semifinala 2 (Sankt Petersburg)

Finala 
15, iulie, ora 18:00 – câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki)